Chowaniec / Zákostelecký

Image

Spektakl jubileuszowy na 75-lecie Wrocławskiego Teatru Lalek.

lalka_kafki-_plakat.jpg

Duża Scena
wiek 6+
ok. 70 min.

bilet 30zł n. 27zł u. 25zł g.

Premiera
25.09.2021
na 75-lecie
Wrocławskiego
Teatru Lalek

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę, nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat”. Tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń. Do końca życia Franz Kafka pisał do dziewczynki listy, opisujące podróże i przygody jej lalki.

Czy ta historia wydarzyła się naprawdę? Nie wiemy – jedynym jej śladem są wspomnienia przyjaciółki pisarza, Dory Diamant. Okazała się jednak tak inspirująca, że dała początek teatralnemu przedstawieniu. LALKA KAFKI to spektakl stworzony przez polsko-czeski duet: Elżbietę Chowaniec i Marka Zákostelecký’ego, dobrze znanych widzom Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy „Czarodziejskiego fletu” i „Burzy” udowodnili już, że dzieła Mozarta i Shakespeare’a można z powodzeniem inscenizować w teatrze dla dzieci. Ich najnowsze przedstawienie przybliża młodym widzom osobę i twórczość Franza Kafki.

Motywem przewodnim LALKI KAFKI jest opowieść o przygodach zagubionej lalki, ale w spektaklu pojawiają się także odniesienia do prozy i opowiadań pisarza. Marek Zákostelecký, reżyser i scenograf przedstawienia, po raz kolejny w swojej inscenizacji gra z klasyką i żongluje konwencjami, sięgając m.in. do teatru lalek, teatru groteski, filmu niemego. Ten szalony teatralny rollercoaster dokądś jednak prowadzi. Dzieci i dorośli odbywają nim wyprawę do świata Franza Kafki, poznając jego biografię i czasy, w których żył.

 

 Najbliższy spektakl:

GRAMY 21.05 | 15:00   kup bilet

 

 

REŻYSERIA i SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
TEKST i DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
MUZYKA: Vratislav Šramek
RUCH SCENICZNY: Piotr Soroka
ŚWIATŁO: Alicja Pietrucka
PROJEKCJE i UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak

OBSADA
Anna Bajer, Agata Cejba, Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik,
Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

 

 

Elżbieta Chowaniec
Absolwentka kierunku produkcja telewizyjna i filmowa Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach, kierunku scenopisarstwo Szkoły Filmowej w Łodzi i kierunku dziennikarstwo Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie. Uczennica kierunku dramaturgia Laboratorium Dramatu w Warszawie. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie teatru (2009 i 2020). Jej teksty wystawiane są w kraju i za granicą. Od 2013 roku tworzy tandem artystyczny z czeskim reżyserem Markiem Zakosteleckym, z którym wspólnie realizują adaptacje, inscenizacje i autorskie spektakle dla dzieci. Interesuje się dramaturgią formy, a szczególnie teatrem tańca. Współpracowała jako dramaturg, konsultowała dramaturgię oraz współtworzyła choreografię spektakli tanecznych. Wykłada dramaturgię tańca/ struktury choreograficzne na kierunku choreografia, na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Marek Zákostelecký
Czeski reżyser i scenograf.
Ukończył scenografię na Wydziale Teatralnym DAMU Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Przez 20 lat pracował w teatrze DRAK w Hradec Králové we wschodnich Czechach – jednej z najważniejszych scen lalkowych w kraju, znaczącej również w kontekście międzynarodowym. W teatrze DRAK razem z reżyserem Jakubem Kroftą (obecnie dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek) przygotował wiele ciekawych, cenionych przez znawców przedstawień, mających bardzo duży wpływ na obecny kształt tego teatru.Wielokrotnie nagradzany za swoje scenografie przygotowywane dla teatrów lalkowych i dramatycznych. Od 2003 roku reżyseruje spektakle teatralne, do których sam projektuje scenografię, lalki i kostiumy. Jego spektakle prezentowane są na całym świecie, zdobywając uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności.

Vratislav Šramek
Jeden z najbardziej znanych i utytułowanych kompozytorów muzyki scenicznej w Czechach. Regularnie współpracuje z ważnymi czeskimi teatrami (Teatr Narodowy, Teatr Dejvicke, teatr Drak i inne). Skomponował również muzykę do wielu programów telewizyjnych i słuchowisk radiowych.
Studiował w klasie fortepianu w konserwatorium w Ostrawie i w Akademii Muzycznej w Pradze. Jako pianista był wielokrotnie nagradzany zarówno w rodzinnym kraju jak i za granicą. Od 1991 roku jest wykładowcą na wydziale Teatru Alternatywnego i Lalkowego w Akademii Teatralnej w Pradze.

Piotr Soroka
Twórca ruchu scenicznego, reżyser, animator kultury. Studiuje reżyserię na Akademii Sztuk Scenicznych w Krakowie filia we Wrocławiu, ukończył Animację Kultury specjalność sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Kurs Choreografii Scenicznej i otrzymał dyplom w Artystycznej Alternatywie Art Studio w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Miasta Zielona Góra, Fundacji Rozwoju Tańca – EFERTE oraz Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji Kulturalnej i Sztuki – Artbale. Współzałożyciel kolektywu Novy Ruch Teatr, który w 2016 r. został laureatem plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia. Zwycięzca Nurtu OFF 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

 

 

 

 

 

 

 

fot. Natalia Kabanow

Od projektu aż do sceny. Jak powstaje spektakl i scenografia?

Dofinansowano ze środków budżetu Państwa.
Program "Kultura - Interwencje 2021",
Zadanie: LALKA KAFKI. Spektakl i program jubileuszowy na 75-lecie WTL

Image

Opis zadania:
„Lalka Kafki” to prapremierowy spektakl wyreżyserowany przez Marka Zakostelecky’ego na jubileusz 75-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawienie jest oparte na napisanej na zamówienie sztuce Elżbiety Chowaniec, inspirowanej mało znanym epizodem z życia Franza Kafki: kiedy pisarz mieszkał w Berlinie, przez pewien czas pisał fikcyjne listy od zagubionej lalki do poznanej w parku dziewczynki, która nie mogła się pogodzić ze stratą ukochanej zabawki. Spektakl zostanie dostosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu (tłumaczenie PJM i audiodeskrypcja). Wydarzenia towarzyszące premierze to spacer teatralny śladami teatru w przestrzeni miejskiej, interaktywny spacer po budynku teatru, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz publikacje jubileuszowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021

Image

wrocławski teatr lalek
pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

Image

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl
poniedziałek: Kasa nieczynna
wtorek - piątek:
9:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00
sobota - niedziela:
1 godz przed spektaklem

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022  hotel europeum aquapark epi market budus wcow tvp3 wroclaw