anderSEN O TEATRZE

Od sierpnia do października we Wrocławskim Teatrze Lalek czeski duet SKUTR pracował nad przedstawieniem na podstawie siedmiu baśni H. Ch. Andersena. Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – został udokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach.

Projekt anderSEN O TEATRZE to niepowtarzalna szansa na uczestnictwo w procesie powstawania spektaklu. Cykl reportaży umożliwia widzom wgląd w teatralne kulisy i poznanie specyfiki pracy w teatrze: na scenie podczas prób, ale także w pracowniach scenograficznych i innych miejscach zwykle niedostępnych dla publiczności.

Projekt anderSEN O TEATRZE składa się z dwóch części:

1) Spektaklu online na podstawie baśni H.Ch. Andersena, wyreżyserowanego przez uznany czeski duet SKUTR

Spektakl jest oparty na siedmiu baśniach Hansa Christiana Andersena: Stokrotka, Choinka, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Pasterka i kominiarczyk, Stara latarnia, Dzielny cynowy żołnierz. Nie będzie to jednak adaptacja klasyki, tylko autorskie dzieło, dla którego twórczość wielkiego Duńczyka jest jedynie punktem wyjścia. Klamrą opowieści jest baśń o pasterce i kominiarczyku, dwóch porcelanowych figurkach, które zakochują się w sobie, ale pojawią się w niej także postacie z innych baśni. W spektaklu spotka się więc kilka światów: świat Andersena ze współczesnym, mikrokosmos porcelanowych figurek z wielkim światem zewnętrznym i sferą przeżyć każdej z postaci.

2) Cyklu reportaży MAKING OF, dokumentujących powstanie spektaklu, zrealizowanych przez znakomitego artystę wideo i filmowca Jacka Chamota, i udostępnianego widzom na bieżąco przed premierą.

Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – został udokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach i udostępniony widzom . Dzięki temu odbiorcy nie tylko zyskają wgląd w teatralne kulisy, ale także poznają specyfikę pracy w teatrze – i to równolegle z twórcami, dla których także będzie to nowy i pełen niespodzianek teren.

Spektakl na podstawie baśni H.Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: SKUTR (Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský)
SCENOGRAFIA: Martin Chocholoušek
KOSTIUMY: Simona Rybáková
MUZYKA: Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń
TŁUMACZENIE TEKSTU: Michał Sieczkowski
ASYSTENTKA: Magdalena Młynarczyk
REALIZACJA ŚWIATŁA: Alicja Pietrucka
REALIZAGJA DŹWIĘKU: Rafał Wortolec
INSPICJENTKA: Małgorzata Mańko-Drozd

REALIZACJA NAGRANIA SPEKTAKLU: Jacek Chamot

OBSADA
Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz,
Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

 

REALIZACJA CYKLU REPORTAŻY: Jacek Chamot

 
SKUTR, czyli Martin Kukučka (1979) i Lukáš Trpišovský (1979) to jedni z najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych twórców teatralnych w Czechach. Ich spektakle były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach w Europie i Azji, między innymi na festiwalu Fringe w Edynburgu przedstawienie „Plačky“ zostało zagrane 22 razy i było nominowane do Total Theatre Award.
Tworzą teatr autorski (inscenizacje takie jak: „Nickname“, „La Putyka“, „Święto wiosny“, „Burza“, „Walls Handbags“, „Orfeusz“). Zajmują się z powodzeniem najróżniejszymi gatunkami - reżyserują opery, spektakle taneczne, dramatyczne, cyrkowe. Pracują na scenach czeskich i europejskich, takich jak teatry narodowe w Pradze, Brnie i Ostrawie, Aalto-Musiktheater w Essen, Hellerau w Dreźnie, w Słowackim Nadowym Teatrze w Bratysławie, FDU w Belgradzie, w teatrach Archa, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo Divadlo, Astorka Korzo 90, Otáčivé hlediště w Czeskim Krumlovie, Letni Festiwal Szekspirowski w Pradze. Za swoją twórczość zdobyli wiele nagród. Najważniejsze to: Nagroda pisma Divadelní Noviny 2015, Nagroda Grenouille 2017, Grand Prix na
Międzynarodowym Festiwalu Teatru Studenckiego FIST w Belgradzie 2007, Grand Prix Balet 2014, Nagroda Evalda Schorma i Nagroda Josefa Hlávky. Od roku 2017 zasiadają w radzie artystycznej praskiego teatru V Dlouhe.

Tandem SKUTR bierze na warsztat zarówno sztuki klasyczne, jak i współczesne, realizuje również przedstawienia autorskie. Styl reżyserów jest określany jako crossover, czyli wędrówka przez różne style. Język sceniczny duetu opiera się na łączeniu różnych składowych, które nie pozostają ze sobą w relacji hierarchicznej. Słowo, gest, dźwięk i warstwa plastyczna mają dokładnie równorzędne znaczenie i tylko w interakcji pomiędzy tymi elementami rodzą się sensy i magia świata przedstawionego. Spektakl JAKI TEN ŚWIAT JEST WIELKI! ma być więc podróżą po świecie Andersenowskich baśni – pryzmatem, przez który będziemy mogli na nowo spojrzeć na
twórczość wielkiego Duńczyka.

premiera online 17.10.2020

Na podst. baśni H.Ch. Andersena
w przekładzie
Bogusławy Sochańskiej

SCENARIUSZ I REŻYSERIA:
SKUTR (Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský)
SCENOGRAFIA:
Martin Chocholoušek
KOSTIUMY:
Simona Rybáková
MUZYKA:
Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń
ASYSTENTKA
Magdalena Młynarczyk

REALIZACJA ŚWIATŁA:
Alicja Pietrucka
REALIZAGJA DŹWIĘKU:
Rafał Wortolec
INSPICJENTKA:
Małgorzata Mańko-Drozd

REALIZACJA CYKLU REPORTAŻY:
Jacek Chamot

REALIZACJA NAGRANIA SPEKTAKLU
Jacek Chamot

OBSADA
Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz, Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

Image

wrocławski teatr lalek
biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl

poniedziałek: Kasa nieczynna
wtorek - piątek:
9:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00
sobota - niedziela:
1 godz przed spektaklem

Od 20 czerwca
wt - pt: 14:00-18:00
sb-nd: na 1 godz

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

Image

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022 hotel europeum epi market tauron dystrybucja tauron-bezpieczniki budus tvp3 wroclaw