Warsztaty teatralne dla grup szkolnych w ramach projektu "Teatr wrażliwy"

TERMINY:
13.06 | 10:30
Warsztaty teatralne | 7-10 lat
14.06 | 10:30 Warsztaty teatralne | 7-10 lat
15.06 | 10:30 Świat w ciemności | 4-6 lat
16.06 | 10:30 Warsztat poezji miganej | 13+
20.06 | 10:30 Warsztat taneczny | 8-10 lat

Warsztaty bezpłatne

Rezerwacja miejsc:
Biuro Obsługi Widowni:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

Image

WARSZTATY TEATRALNE | 7-10 lat

  • 13.06. | 10.30-11.30
  • 14.06. | 10.30-11.30

prowadzący: Karolina Okurowska-Wabnic i Marek Trociński (aktor Teatru Arka)

Zapraszamy na twórcze warsztaty teatralne, podczas których będziemy wspólnie z uczestnikami tworzyć niesamowite światy, poznawać różnorodne techniki teatralne, oswajać się z publiczno­ścią, nabierać odwagi, improwizować, wyzwalać w sobie teatralne zwierzęta i marzyć, o czym tylko będziemy chcieli. Poprzez warsztat oparty na grach i zabawach pokażemy jak trenować w sobie empatię i uważność, sprawczość i twórczą ekscytację.

Karolina Okurowska-Wabnic
Reżyserka, instruktorka teatralna. Absolwentka reżyserii teatru lalek we Wrocławiu, podyplo­mowych studiów reżyserii teatru dzieci i młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu, a także polonistyki ze specjalnością sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Wrocław­skim. Wyreżyserowała spektakle m.in. w Teatrze Pleciuga w Szczecinie, Teatrze AST, Integracyj­nym Teatrze Arka.
Prowadzi zajęcia i warsztaty teatralne z dziećmi i młodzieżą w każdym wieku, współpracuje także przy licznych przedsięwzięciach teatralnych z fundacjami i stowarzyszeniami, m.in. Wro­cławskim Centrum Twórczości Dziecka, Broadway Musical School, Urtica Dzieciom, Zespołem Szkół Salezjańskich we Wrocławiu, Teatrowo, Edukacja dla Przyszłości, Fundacją Odkrywamy Nieznane, Klubem Samuraj.
Interesuje się teatrem dla dzieci i teatrem z dziećmi, bada granice sprawczości dzieci w teatrze. Stara się z pasją angażować we wszystko, co robi. Praca z dziećmi jest dla niej inspiracją do odkrywania nowych form i środków teatralnych.

Marek Trociński
Urodzony w 1980 roku w Toruniu. W Teatrze Arka zadebiutował w przedstawieniu „Marzec 68 – Pieśń nad Pieśniami”. Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach, adresowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych widzów. Marek to wrażliwa dusza Teatru Arka. Sumienny, pracowity i punktualny aktor. Dba o wszystkich, opiekuje się każdym i jest zawsze pomocny. Kocha góry, malarstwo i sztukę. Jego motto życiowe: „kiedy tylko potrzebujesz – możesz na mnie polegać”.

ŚWIAT W CIEMNOŚCI | 4-6 lat

  • 15.06. godz. 10.30-11.30

prowadzący: Sandra Tworkowska i Witold Strugała

Wzrok to zmysł, który o otaczającym świecie mówi nam zdecydowanie najwięcej. Czy można żyć pełnią życia, gdy korzystanie z niego jest niemożliwe? Czytać książeczki? Grać w gry planszowe? Mieć przyjaciół? Wielu ludzi nie potrafi sobie tego wyobrazić. Podczas spotkania zabierzemy Was w niezwykłą, sensoryczną podróż po otaczającym świecie. Uruchomimy zmysły inne niż wzrok. I dotrzemy do wyjątkowej krainy – krainy empatii.

„Cztery zmysły to w sam raz”. Projekt stworzony przez niewidomych Sandrę Tworkowską i Witolda Strugałę przybliża osobom widzącym świat poznawany w inny sposób niż za pomocą wzroku. Sandra i Witek to rodzice czteroletniego Ksawerego i dwuletniej Laury (którzy życie w swojej zwykłej – niezwykłej rodzinie opisują na blogu niewidomirodzice), ambasadorzy środowiska osób z niepełnosprawnością wzroku (o którym opowiadają m.in. w reportażach, realizowanych dla TVN i TVP, filmie „Gdy gasną światła” pokazywanym na Niewidzialnej Wystawie). Sandra jest psycholożką, Witek w wolnych chwilach muzykuje. Oboje prowadzą warsztaty uwrażliwiające dla dzieci (m.in. we Wrocławskim Teatrze Lalek) i dorosłych.

WARSZTAT POEZJI MIGANEJ | młodzież 13+

  • 16.06. godz. 10.30-11.30

prowadzący: Arkadiusz Bazak, tłum. PJM Elżbieta Resler

Czy można tworzyć poezję nie używając słów? Czy wiersz da się ułożyć w kształcie dłoni, przestrzeni, rytmie? Znaleźć emocje w ciele i mimice? Tak! Zapraszamy na spotkanie z poezją miganą – unikalnym gatunkiem artystycznym, tworzonym przez artystów Głuchych. Poezja migana może mieć ściśle określoną konwencję, opartą o niemal matematyczne zasady, może być przestrzenią swobodnej twórczości. Poznamy jej różne odcienie, by podejmować własne próby twórcze. Bo czasem w poezji miganej można opowiedzieć więcej, niż w języku polskim.

Arkadiusz Bazak
Głuchy poeta, aktor, performer, kompozytor. Ukończył studia licencjackie na kierunku surdopeda­gogika i studium aktorskie. Współpracował z wrocławskim Teatrem Formy, występował między innymi w takich spektaklach jak: „Only you”, „Ulica krokodyli”, „Sąsiedzi”, „Metropolis”, „Walka Postu z Karnawałem”, „Fontanna młodości”. Pobierał prywatne lekcje u Józefa Markockiego. W 2006 roku wziął udział w międzynarodowych warsztatach poezji miganej dla Głuchych, a po powrocie do Polski zaczął rozwijać swój warsztat i popularyzować tę dziedzinę sztuki. 17 listo­pada 2008 roku założył Teatr Artystyczny „Deaf Poland”. W ramach Festiwalu Tradycji Literac­kich w Muzeum Pana Tadeusza przygotował filmy oraz przeprowadził warsztaty z poezji miganej w ramach których przetłumaczył na polski język migowy wiersze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego Tadeusza Różewicza.

WARSZTAT TANECZNY | 8-10 lat

  • 20.06. godz. 10.30-11.30

prowadzący: Dominika Kozłowska, tłum. PJM Elżbieta Resler

Czy można mówić tańcząc? Czy codzienny ruch, wyszukane gesty, taniec mogą opowiadać historie? Zapraszamy na warsztat, podczas którego spróbujemy nadać nowe artystyczne jakości codziennemu doświadczeniu ruchu. Sięgniemy do Polskiego Języka Migowego. Przyjrzymy się kształtowi dłoni, jej pozycji i ruchowi, położeniu względem ciała. Rozwiniemy to doświadczenie, by poszukać nowych znaczeń w ruchu: tańcu, spacerze, przejściu przez ulicę. Będziemy improwizować i odwoływać się do metod kompozycji. Stworzymy świat, w którym słyszący i Głusi wytańczą wspólną opowieść bez słów.

Dominika Kozłowska
Aktorka, osoba niesłysząca, absolwentka ROE – Studium Aktorstwa we Wrocławiu na kierunku aktorstwo z wynikiem celującym (2020), członkini Fundacji Migawka w Krakowie.
Występowała w spektaklu „Wojna w niebie” w reżyserii Dominiki Feiglewicz. Przedstawienie otrzymało nagrodę podczas II edycji konkursu „The Best Off” za najlepszy spektakl teatru nie­zależnego.

Brała udział w spektaklu „Zosia” w reżyserii Marty Streker w Muzeum Pana Tadeusza we Wro­cławiu (2020), w spektaklu „Kopakonan – opowieści o kobiecie foce” w reżyserii Grzegorza Gre­casa (2021), „Back to Beckett” w reżyserii Jarosława Freta w Teatrze ZAR we Wrocławiu (2022), “Serce ustało” w reżyserii Marzeny Sadochy w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (2022). Zagrała główną rolę w spektaklu „Opowieści z wielkich bloków” w reżyserii Marty Streker we Wrocławskim Teatrze Lalek (2022). Występuje również w spektaklach „Wojnokraka” w reżyserii Grzegorza Grecasa w Teatrze Pinokio w Łodzi (2023) oraz „Romeo i Julia” w reżyserii Dominiki Feiglewicz i Zdenki Pszczołowskiej w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (2023).
Była ambasadorką kampanii „Nie wierzysz? Nie musisz! Wystarczy, że wiesz!” oraz kampanii „Je­stem artystą”, której bohaterami są artyści i artystki z niepełnosprawnością.
Nigdy się nie poddaje.

Image

Wrocławski Teatr Lalek realizuje przedsięwzięcie grantowe „Teatr wrażliwy. Dostosowanie repertuaru Wrocławskiego Teatru Lalek dla odbiorców o szczególnych potrzebach”, finansowane w ramach projektu „Kultura bez barier”.
Celem przedsięwzięcia grantowego jest dostosowanie repertuaru pod kątem odbiorców o szczególnych potrzebach oraz stworzenie dostępnej oferty działań edukacyjnych, wspomagających odbiór i rozumienie spektakli oraz indywidualny rozwój twórczy.

Projekt "Kultura bez barier" jest realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Partnerami są:
- Strategiczny partner krajowy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- Partner ponadnarodowy - Institut fur Bildung und Kultur e.V. (IBK) i działające przy nim Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und Inklusion (KUBIA),
- Pozarządowy partner krajowy: Fundacja Kultury bez Barier

wrocławski teatr lalek
biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl

poniedziałek: Kasa nieczynna
wtorek - piątek:
9:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00
sobota - niedziela:
1 godz przed spektaklem

pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

Image

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022 hotel europeum epi market tauron dystrybucja tauron-bezpieczniki budus tvp3 wroclaw