Lato w teatrze logo
Chodzmy nad rzekę
Image

Po co właściwie chodzimy nad rzekę? Dlaczego lubimy przebywać nad wodą? Co rzeka daje miastu, co daje nam i co my możemy dać rzece?

My już to wiemy!

Podczas naszego Lata w teatrze we Wrocławskim Teatrze Lalek i Odra Centrum zbadaliśmy rzekę od każdej strony. Zwiedziliśmy Odrę od strony nabrzeża i od strony wody. Pływaliśmy łodzią i robiliśmy własne łódki z kory. Uczyliśmy się wiązać węzły żeglarskie i poznaliśmy zasady bezpieczeństwa na wodzie. Dowiedzieliśmy się wiele na temat historii Odry i jej dopływów, słuchaliśmy odrzańskich legend, w tym tej najbardziej znanej – o bogu Odry Viadrusie. Poznawaliśmy nadodrzańską przyrodę i uczyliśmy się o nią dbać. A w końcu podczas zajęć teatralnych stworzyliśmy spektakl, żeby Wam o tym wszystkim opowiedzieć.

Obejrzyjcie nasz pokaz finałowy.

CHODŹMY NAD RZEKĘ!
pokaz finałowy, który odbył się 10.07.2021 w ODRA Centrum

CHODŹMY NAD RZEKĘ!
teaser

Lato w Teatrze 2021 - blog uczestników, dzień po dniu :)

 
Deszcz zmusił nas do zejścia pod pokład, gdzie kontynuwałiśmy prace nad pokazem
 
fot. Karol Kuchciński
 
Wielkimi krokami zbliżamy się do pokazu finałowego. Razem z prowadzącymi Anną Makowską-Kowalczyk i Grzegorzem Mazoniem opracowaliśmy scenariusz, przygotowaliśmy brakujące choreografie i muzykę. Znaleźliśmy jednak czas na farbowanie koszulek metodą wodną w Odra Centrum. Chcemy wystapić w nich w finale. Teraz wchodzimy w ostatni etap, czyli próby, próby i próby przed wielkim, sobotnim finałem.
 

fot. Karol Kuchciński
 
Dzisiaj próboewaliśmy kolejne sceny, juz z rekwisytami i instrumentami. Pracowalismy tez nad tekstem. Zobaczyliśmy też trailer, którym zapraszamy na nasz pokaz, a który możecie obejrzeć powyżej. Co z tego wyjdzioe będziecie mogli sie przekonac juz w sobotę, w Odra centrum.
 

fot. Karol Kuchciński
 
Dzisiaj ćwiczyliśmy już poszczególne sceny do pokazu finałowego, uczyliśmy się też kolejnych układów choreograficznych. Mamy już fragmenty pokazu, ale jeszcze nie złożyliśmy ich w całość - zrobimy to jutro.
 

fot. Karol Kuchciński
 
W poniedziałek zaczęliśmy drugi tydzień Lata w teatrze. Jesteśmy na półmetku. Siódmy dzień zaczął się spokojnie. Po zajęciach teatralnych z Anną Makowską-Kowalczyk i Grzegorzem Mazoniem poszliśmy do Ogrodu Staromiejskiego na wodne zabawy. Siatkówka z balonami z wodą zamiast piłek była super, ale najlepsza zabawa była przy balonowej bitwie. Po południu przenieśliśmy się na scenę i pracowaliśmy nad pokazem finałowym.
 

fot. Karol Kuchciński
 
Oto my - uczestnicy tegorocznego Lato w teatrze!
Jest nas dwadzieścioro. Jesteśmy różni: mamy różny wiek, różny temperament, różne zainteresowania. Lubimy co innego, inaczej myślimy, działamy i komunikujemy. Od tygodnia pracujemy, dyskutujemy i bawimy się razem. I codziennie uczymy się, jak być zespołem - takim, w którym każdy ma dla siebie miejsce, jest widziany i słyszany. Trzymajcie za nas kciuki  :)
 

fot. Karol Kuchciński
lwt
 
W piątek nadal pracowaliśmy w teatrze i przylegającym do niego Ogrodzie Staromiejskim. Podczas zajęć z choreografem Piotrem Soroką próbowaliśmy przełożyć na ruch motywy wody i rzeki. Powstały pierwsze układy, które mamy nadzieję wykorzystać podczas pokazu finałowego. W drugiej części dnia wzięliśmy udział w próbie wznowieniowej spektaklu "OJEJA! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia", w którym grają nasi prowadzący Anna Makowska-Kowalczyk i Grzegorz Mazoń. Podglądanie pracy aktorów na scenie, tego jak współpracują ze sobą i innymi pracownikami teatru okazało się fascynujące. Po próbie zasypaliśmy naszych prowadzących pytaniami o tajniki pracy nad spektaklem. Nic dziwnego - my w końcu także jesteśmy teatralnym zespołem, pracującym nad przedstawieniem. Będziecie je mogli zobaczyć już za tydzień w Odra Centrum - więcej szczegółów wkrótce!
 

fot. Karol Kuchciński
 
Jak minął nam czwarty dzień Lato w teatrze? Zobaczcie!?
Po trzech fantastycznych dniach w Odra Centrum przenieśliśmy się do naszej siedziby przy pl. Teatralnym. Podczas porannego spaceru po teatrze zwiedziliśmy sceny oraz miejsca zazwyczaj niedostępne dla widzów. Potem przyszedł czas na zajęcia teatralne: razem z aktorami Grzegorzem Mazoniem i Anną Makowską-Kowalczyk ćwiczyliśmy uważność na siebie i skupienie - umiejetności, które w zespole bardzo się przydają. Po południu metodą "słowo po słowie" stworzyliśmy własną wersję znanej nam już legendy o bogu Odry Viadrusie. Efekt zaskoczył nas samych ? Na zakończenie dnia wspólnie wymyśliliśmy i namalowaliśmy plakat naszego pokazu finałowego. To był naprawdę intensywny dzień - na szczęście mieliśmy też czas na odpoczynek w otaczającym teatr Ogrodzie Staromiejskim.
 

fot. Karol Kuchciński
 
Trzeciego dnia wypłynęliśmy w rejs łódką z najlepszym odrzańskim sternikiem Markiem Żołną. Zwiedziliśmy sporą część miasta od strony Odry, poznaliśmy podstawowe zasady ruchu wodnego i bezpieczeństwa na łodzi. Podczas Akademii Węzłów nauczyliśmy się wiązać węzły m.in. rybackie i rzutkowe, testowaliśmy ich trwałość podczas przeciągania liny, a potem przy ich pomocy robiliśmy sobie bransoletki i breloki. Nie obyło się też bez teatru! Teatralne rozgrzewki, gry i zabawy z naszymi aktorami Anną Makowską-Kowalczyk i Grzegorzem Mazoniem odbywały się przez cały dzień. A od jutra przenosimy się do Wrocławskiego Teatru Lalek - będzie się działo!
 

fot. Karol Kuchciński
 
Drugiego dnia opuściliśmy nasz pokład w Odra Centrum i cały dzień spędziliśmy na spacerze szlakiem Odry ze wspaniałą przewodniczką Gosią Urlich.
Poznaliśmy legendę o bogu Odry, Viadrusie i inne odrzańskie opowieści.
Dowiedzieliśmy się wiele o historii naszej rzeki, o jej dopływach, a nawet rybach, które w niej żyją. Posłuchaliśmy o wielkiej powodzi w 1997 r. i o tym, dlaczego Odra wylewa.
Były kalambury, quiz, gry i zabawy... i był teatr w plenerze! :) Do Odry Centrum wracaliśmy Polinką - bardzo zmęczeni, ale w doskonałych humorach.
 

fot. Karol Kuchciński
Witamy na pokładzie!
Zaczęliśmy tegoroczną edycję programu Lato w teatrze!
Pierwszy dzień spędzamy u naszego partnera Odra Centrum, gdzie po zapoznaniu się uczestników i pedagogów bierzemy udział w zajęciach.
W Laboratorium wody używając mikroskopów dowiedzieliśmy się, co kryje się w kropli wody i na własne oczy zobaczyliśmy smoka wodnego.
Później, w Małej Szkutni budowaliśmy statki z kawałków drewna i tkanin, a na koniec sprawdzaliśmy czy utrzymają się na wodzie.

Pierwszy dzień Lata w teatrze minął szybko i bardzo pracowicie.
 
 
fot. Karol Kuchciński
W tegorocznych warsztatach w ramach programu Lato w teatrze+ udział biorą:
 
Kacper Banasiński
Kasjan Bebech
Jagoda Dobrowolska
Bartłomiej Drahynicz
Julia Grabińska
Oliwia Komadowska
Kalina Kowal
Jagoda Kowal
Wiktoria Marszałek
Lena Osadnik
Laura Osomańska
Julia Piekarska
Uliana Podolian
Wiktoria Rusin-Ziołowicz

Julia Skrok
Klaudia Szkudlarek
Aleks Targoni
Kornel Targoni
Wiktoria Wojtal
Stanisław Woldan

 

Z radością ogłaszamy, że dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w tegorocznej edycji programu LATO W TEATRZE i już po raz ósmy zaprosilismy dzieci i młodzież (w wieku 10-13 lat) na nieodpłatne półkolonie teatralne.

 LATO W TEATRZE odbyło się w terminie 28.06-10.07.2021, a jego współorganizatorem była Fundacja Onwater.pl – twórcy wrocławskiego Odra Centrum. Wszystkie zajęcia działy w dwóch przestrzeniach: Wrocławskiego Teatru Lalek przy pl. Teatralnym oraz Odry Centrum przy Wybrzeżu Słowackiego.

Hasło przewodnie tej edycji to „Chodźmy nad rzekę!”. Chcemy wyjść z czterech ścian, w których od roku spędzamy większość czasu. Chcemy pójść razem rzekę, posiedzieć na trawie, pobawić się na piasku, zbudować łódki z kory, posprzątać śmieci z nabrzeża, zrobić budki dla ptaków. Pobyć blisko natury i wody, która jest źródłem życia, zwłaszcza w czasach kryzysu klimatycznego. Poznać odrzańskie legendy, posłuchać opowieści o niezwykłej rzece, na której zbudowano miasto. Porozmawiać o tym, jak ją chronić i dbać o nią, żeby była zawsze żywa, zielona i czysta. Wzmocnić w nas poczucie przynależności do swojego miejsca zamieszkania, dumy z niego, i poczucie odpowiedzialności za nie. A w końcu – zastanowić się, jak opowiedzieć o tym wszystkim za pomocą teatru.

Uczestnikom projektu w tym roku towarzyszyli:
aktorka Anna Makowska-Kowalczyk, aktor i kompozytor Grzegorz Mazoń, choreograf Piotr Soroka, pedagożka teatru Katarzyna Krajewska, graficzka i projektantka Natalia Wiśniewska.


Termin warsztatów: 28.06-10.07.2021 w godz. 9.00-15.00 (pn-sb)
Pokaz finałowy: 10.07.2021, godz. 13:00

 

 

katarzyna krajewska

Katarzyna Krajewska
Sekretarz literacka i pedagożka teatru (dyplom w 2018 r. / IKP UW i Instytut Teatralny). Historyczka literatury, dr nauk humanistycznych, autorka i redaktorka wydawnictw naukowych edukacyjnych i beletrystycznych (m.in. "Opowieści nie z tego miasta. Baśnie wrocławskich dzieci", "Nasze pierwsze 70 lat. Rozmowy na jubileusz Wrocławskiego Teatru Lalek"; "Zrób sobie teatr. Zabawy domowe", "Przestrzeń na teatr. Ćwiczenia z wyobraźni"). W latach 2005-2015 prowadziła na UWr zajęcia poświęcone literaturze, kulturze i mediom. Autorka koncepcji i koordynatorka projektów edukacyjnych w WTL, m.in. "Inni, czyli wszyscy" w ramach programu LwT 2015, "Ogród. Przestrzeń wspólna" w ramach LwT 2018, "Zrób sobie świat. Zabawy twórcze" - 2018, "My tu gramy!", Grupa młodzieżowa ROBIMY działająca przy WTL – od 2017. Od 2015 pracuje z dziećmi objętymi pieczą zastępczą w ramach projektów WTL i Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania.

 

natalia wisniewskaNatalia Wiśniewska
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Wzornictwo w 2018 r. W trakcie studiów, w latach 2014-2016 była wolontariuszką w CRZ "Krzywy Komin" we Wrocławiu, gdzie pomagała przy wydarzeniach kulturalnych i projektowych, m.in. Fresh Design - Rzeka 2015, Kids Design Space 2015. Od 2017 r. jest związana z Fundacją OnWater.pl, w której pracowała m.in.: przy organizowaniu i prowadzeniu warsztatów "Akademia Węzłów" podczas Dni Odry 2019 oraz Pikniku na Osobowicach. Prowadziła warsztaty: Mała Szkutnia, Pływające Ogrody. Brała aktywny udział w kilku edycjach akcji "Sprzątamy Rzeki Wrocławia". Opracowała w zespole graficzne pomoce dydaktyczne, które są używane podczas cyklicznych wydarzeń kulturalnych. W ramach współpracy z Fundacją OnWater.pl w czerwcu 2020 r., ukończyła kurs na wychowawcę kolonijnego. Była opiekunem kolonijnym oraz prowadziła warsztaty na półkoloniach we Wrocławiu, m.in. w ramach "Lata nad Odrą" w 2020 r.

 

anna makowskaAnna Makowska-Kowalczyk
Aktorka, lalkarka, twórczyni najbardziej znanej polskiej lalki teatralnej – Kazia Sponge. Absolwentka PWST w Krakowie – Wydział Lalkarski we Wrocławiu oraz Państwowej Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego w Nysie w klasie śpiewu solowego i fortepianu. Grała w spektaklach (m.in.) Michała Zadary, Konrada Dworakowskiego, Jakuba Krofty, Leny Frankiewicz i Przemysława Jaszczaka. Wraz z wyreżyserowanym przez siebie „Kazio Sponge Show” gościła na najważniejszych polskich festiwalach teatralnych, zrealizowała także – wraz z Grzegorzem Mazoniem – cykliczny lalkowy show w WTL. Stypendystka Prezydenta Wrocławia i rektora PWST w Krakowie, laureatka Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za najlepszy dyplom, a także wielu nagród za najlepsze role. Prowadziła stałe cykle warsztatowe w WTL Zrób sobie teatr oraz Zrób sobie świat, zrealizowała cykl warsztatów dla podopiecznych z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania, prowadzi także gościnne warsztaty teatralne dla dzieci w całej Polsce.

 

grzegorz mazonGrzegorz Mazoń
Ur. w 1985 r., od najmłodszych lat pojawiał się na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego. Absolwent Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu. Od 2008 r. aktor WTL. Prowadzący i współtwórca warsztatów teatralnych i muzycznych m.in.: „Czas Teatru” w Opolu, „Literatura w pieluchach” w WTL czy – trzykrotnie – „Lato w teatrze”. Autor muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Dwukrotnie nominowany do nagrody „Gazety Wyborczej” WARTO w kategorii teatr. Laureat nagrody PSE dla młodego talentu w 2013 r. W 2015 r. otrzymał nagrodę im. Leona Schillera za dokonania teatralne, przyznawaną przez ZASP. Laureat nagrody za muzykę do spektaklu „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” na II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu. Otrzymał wyróżnienie za tytułową rolę w spektaklu „SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w 2017 r. Laureat nagrody za muzykę na XXVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 2017 r.

 

piotr sorokaPiotr Soroka
Twórca ruchu scenicznego, animator kultury, pedagog ruchu. Student reżyserii teatru lalek na AST we Wrocławiu, kończył animację kultury, specjalność sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz kurs choreografii scenicznej i otrzymał dyplom w Artystycznej Alternatywie Art Studio w Krakowie. Stypendysta Prezydenta Miasta Zielona Góra. Współzałożyciel kolektywu Novy Ruch Teatr. Jako choreograf i twórca ruchu scenicznego pracował m.in. w: Teatrze Andersena w Lublinie, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Akademią Sztuk Teatralnych we Wrocławiu, Teatrze Pinokio w Łodzi i Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu. Jako pedagog ruchu współpracował m.in. z: Wrocławskim Teatrem Pantomimy, Teatrem Ocelot z Legnicy, Kinem Nowe Horyzonty. Realizował i koordynował projekty animacyjne, m.in.: „Krzywa Bajka”, „Dziejemy się!”, „Teatr Komuny Paryskiej” w ramach Pracowni Komuny Paryskiej 45. Na co dzień pracuje we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Nabór zamknięty
 
ZASADY NABORU

Chętnych do udziału w warsztatach, dzieci w wieku 10-13 lat, prosiliśmy o wymyślenie zabawy,
w którą chcieliby się pobawić z innymi uczestnikami Lata w teatrze. Można ją nam przedstawić
w dowolnej formie: opisać, nagrać swoją wypowiedź lub filmik. Do opisu zabawy można dołączać ilustracje, zdjęcia lub instrukcje.

Zgłoszenia zawierające:

1) pracę opisaną powyżej,
2) podpisaną przez opiekuna zgodę na uczestnictwo w warsztatach
wraz ze zgodą na wykorzystanie wizerunku,
3) podpisany regulamin,
4) wypełniony i podpisany formularz zgłoszeniowy

prosimy wysłać mailem na adres: promocja@teatrlalek.wroclaw.pl
W temacie maila prosimy wpisać: Lato w teatrze 2021 rekrutacja

Warsztaty odbywać się będą zgodnie z obowiązującym regulaminem COVID-19
dostępnym na stronie: https://teatrlalek.wroclaw.pl/regulamin-covid-19

W przypadku pytań związanych z rekrutacją prosimy o kontakt z Katarzyną Krajewską:
t: 71 335 49 06, katarzyna.krajewska@teatrlalek.wroclaw.pl

Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 14. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 16 organizacji pozarządowych i 25 samorządowych instytucji kultury.
Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 7 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze

organizator:

instytuit
eteatr

realizator:

fundacja onwater

partnerzy:

fundacja onwater
Wcow wrocław

wrocławski teatr lalek
biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl

poniedziałek: Kasa nieczynna
wtorek - piątek:
9:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00
sobota - niedziela:
1 godz przed spektaklem

pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

Image

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022 hotel europeum epi market tauron dystrybucja tauron-bezpieczniki budus tvp3 wroclaw