Image

Zdjęcie: Natalia Kabanow

Dyrektor naczelny

Janusz Jasiński

Absolwent wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego (Wydział Zarządzania i Informatyki), menedżer kultury, organizator i producent spektakli teatralnych, festiwali i imprez artystycznych.
Od 2012 r. jest dyrektorem naczelnym Wrocławskiego Teatru Lalek.W 2022 r. obchodził jubileusz 40-lecia pracy w kulturze.

W latach 1982-1984 pracował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, Filia we Wrocławiu jako kierownik techniczny. Współpracował przy realizacji przedstawień dyplomowych m.in. z Janem Dormanem, Kazimierzem Braunem i Eugeniuszem Korinem.

Od 1984 r. był związany z Ośrodkiem Teatru Otwartego Kalambur, w którym pełnił funkcję głównego księgowego i zastępcy dyrektora Bogusława Litwińca. W latach 1991-1998 prowadził teatr jako dyrektor wraz z Leszkiem Czarnotą – dyrektorem artystycznym. Prowadził scenę impresaryjną (1994-1998), współpracując z Teatrem Osobowym, Teatrem K2 i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Był dyrektorem finansowym trzech edycji Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego, organizowanych przez Teatr Kalambur.

Od 1990 do 1991 roku współpracował etatowo z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego
i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych.

W latach 2000-2006 pełnił funkcje zastępcy dyrektora Wrocławskiego Teatru Współczesnego Krystyny Meissner oraz dyrektora finansowego stworzonego przez nią Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław, kierując jego stroną organizacyjną i finansową.
Podczas pracy we Wrocławskim Teatrze Współczesnym przygotował i przeprowadził dwa projekty produkcji oraz eksploatacji w Polsce i na świecie przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego: „Oczyszczeni” (koprodukcja z warszawskim Teatrem Rozmaitości i Teatrem Polskim w Poznaniu) i „Dybuk” (koprodukcja z warszawskim Teatrem Rozmaitości).

Zajmował się także działalnością dydaktyczną: prowadził zajęcia z zakresu zarządzania teatrem na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Posiada tytuł biegłego rewidenta; specjalizował się w audytach instytucji kultury i artystycznych szkół wyższych. Współpracował z prof. Michałem Jędrzejewskim z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych przy organizacji wystaw o tematyce teatralnej.

Od 2006 do 2011 r. był zastępcą dyrektora Wrocławskiego Teatru Lalek. Od stycznia 2012 roku pełnił obowiązki dyrektora, by od września 2012 objąć – w wyniku procedury konkursowej – stanowisko dyrektora naczelnego teatru wraz z dyrektorem artystycznym Jakubem Kroftą.

Pod jego dyrekturą Wrocławski Teatr Lalek zaczął realizować nie tylko misję artystyczną, ale także prospołeczną i edukacyjną. Obecnie stale dąży do poszerzenia grona odbiorców, wzmacnia działalność poza siedzibą, przeciwdziała wykluczeniom z kultury. Poza działalnością repertuarową prowadzi intensywny program włączający. Jego częścią są spektakle i warsztaty nurtu inicjacyjnego oraz regularna praca z dziećmi i młodzieżą ze środowisk z utrudnionym dostępem do teatru. WTL stale współpracuje z Wrocławskim Centrum Opieki i Wychowania, a także MOPS-em i Wrocławskimi Centrami Aktywności i Rozwoju. Za promowanie idei rodzicielstwa zastępczego dyrektor Janusz Jasiński został przez WCOW uhonorowany statuetką „Ambasador Rodzicielstwa Zastępczego”.
W każdym sezonie teatr udostępnia ponadto kolejne premiery odbiorcom z dysfunkcjami wzroku i słuchu (tłumaczenia na PJM, audiodeskrypcja). Od sezonu 2018/2019 w WTL działa nowo utworzona Pracownia Pedagogiki Teatru -1, której celem jest działalność pedagogiczno-teatralna o charakterze regularnym i systemowym.

Dzięki konsekwentnej realizacji założeń programowych duetu dyrektorskiego Janusz Jasiński – Jakub Krofta Wrocławski Teatr Lalek stał się miejscem, w którym już kilkulatki mogą zetknąć się z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik lalkowych po projekcje multimedialne, taniec współczesny czy teksty z nurtu postdramatycznego. Poza własnymi produkcjami prezentuje także najlepsze przedstawienia polskie i zagraniczne w ramach Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci. Przegląd to wyjątkowe w regionie cykliczne wydarzenie popularyzujące nowoczesny polski teatr dla dzieci.

W ostatniej dekadzie teatr został laureatem kilku znaczących nagród oraz wyróżnień, przyznawanych nie tylko za konkretne spektakle, ale też za całokształt działalności. Najważniejsze z nich to Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), a także Honorowa Odznaka za zasługi dla ochrony praw dziecka przyznana przez Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka (2016).

Janusz Jasiński uczestniczył w pracach powołujących Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów i jest jednym z jego członków. W 2017 r. otrzymał Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia za działalność dla rozwoju miasta Wrocław. W 2020 r. został przez Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka powołany do Wrocławskiej Rady Kultury. W 2022 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

wrocławski teatr lalek
biuro obsługi widza / rezerwacje:
T: 71 335 49 11, 71 335 49 12
F: 71 335 49 13
widownia@teatrlalek.wroclaw.pl

kasa biletowa:
T: 71 335 49 10
kasa@teatrlalek.wroclaw.pl

poniedziałek: Kasa nieczynna
wtorek - piątek:
9:00 - 12:00 i 14:00 - 18:00
sobota - niedziela:
1 godz przed spektaklem

1, 2 i 3 maja kasa jest nieczynna

pl. Teatralny 4, 50-051 Wrocław
T: 71 335 49 01, F: 71 335 49 05
sekretariat@teatrlalek.wroclaw.pl

www.teatrlalek.wroclaw.pl

Rejestr Instytucji Kultury
Miasta Wrocławia RIK nr.: 21/94
NIP 896-000-53-25, REGON 000278936
Nr konta bankowego:
PL 59 1020 5226 0000 6702 0416 3077

Image

NEWSLETTER

Logotypy partnerzy 2022 hotel europeum epi market tauron dystrybucja tauron-bezpieczniki budus tvp3 wroclaw